پرسش و پاسخ 11: متعه و متأهلی !

پرسش: در روایاتی داریم که مرد متأهل نباید متعه کند مثلا علی بن یقطین که از امام کاظم (ع) سؤال کرد درباره متعه، حضرت(ع) فرمودند تو را با متعه چه کار در حالی که خدا تو را بی نیاز کرده است؟ از این روایات می فهمیم که متعه متأهل درست نیست!

پاسخ:

1- چند روایت معدود در این مورد وجود دارد که عمدتا به لحاظ سند «ضعیف» هستند و تک تک آنها در مطلب «بررسی احادیث نهی متعه» آورده شده.

2- بر فرض که سندشان هم معتبر باشد بدلیل تعارض با روایات مخالف، قابل استناد نیستند چرا که روایات متعددی در خصوص تأکید بر متعه عموماً و بعضاً با تصریح بر متأهل بودن مرد، وجود دارد.

3- در خصوص همین یک روایت نکته جالبی مطرح است، سلیقه پرستان ناآگاه از نقل بقیه روایت به طریق جالبی فرار فرموده اند ! چرا؟ چون ادامه روایت نشان می دهد مطلب چنین نیست ؛ در ادامه روایت می خوانیم که علی بن یقطین می گوید می خواهم حکم آن را بدانم، حضرت کاظم (ع) می فرماید [حلیت] متعه در کتاب علی (ع) آمده است. ابن یقطین می گوید آیا می توانیم زیاد متعه کنیم؟ حضرت (ع) می فرماید آیا خوبی و لذت متعه جز به زیاد بودن آن است؟ (قابل توجه دوستانی که شهوت را بطور کلی بد می دانند) و نکته جالب دیگر اینکه علی بن یقطین، چون در درگاه هارون الرشید سنی ملعون کار میکرده، دستورات امام در برخی موارد حالت تقیه ای دارد نسبت به این فرد، مثلا این یک نمونه را ببینید: تقیه حتّی در وضو گرفتن

_________________________________________
لیست 16 پرسش و پاسخ راجع به متعه
1.متعه و شهوت | 2.متعه و زمانه | 3.متعه و عرفان ! | 4.متعه و سن پایین
5.متعه و فحشاء | 6.متعه و عفت | 7.متعه و عاشقی | 8.متعه و کشش جامعه
9.متعه و ازدواج دائم | 10.متعه و جاهلیت | 11.متعه و متأهلی | 12.متعه و کرامت
13.متعه و فرزندان | 14.متعه و اضطرار | 15.متعه و بزرگان | 16.متعه و آیه آن 

16 سال پیش نگاشته شده

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


مطالب مناسبتی

■ انتشار کتاب بهجة القلوب بمناسبت چهلم آیةالله بهجت (1388/4/30)
■ 2بیتی بنده در فضیلت اشک بر سیدالشهداء (1388/10/17)

برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نماییدفارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما