داستان‌های بزرگان و متعه 4

در مطالب قبلی به سه داستان از زندگی بزرگان که حاوی نکته ای درباره متعه بود با ذکر نام پرداخته شد (هر چند از رفتار بزرگان زیادی نیز بدون بردن نام، تجلیل شد!)

در این مطلب به ذکر داستانی از جعفر بن خضر نجفی معروف به شیخ جعفر کاشف الغطاء، به نقل از جلد هشتم کتاب «مردان علم در میدان عمل» میپردازم.

در بلندی همت و اخلاق شیخ جعفر کبیر داستانها نوشته اند از آن جمله اینکه شیخ هرسال به گردش برخی شهرها میرفت و هر زمان که وارد شهری میشد و زن همراه خود نداشت زنی را در آن شهر متعه میکرد و اصولا شیخ در ترویج عقد متعه تبلیغ بسیار می کرد زیرا رواج آن را مانع فساد مردان و زنان میدانست.

وقتی شیخ وارد زنجان شد، از حاکم زنجان متعه ای خواست و چون زنان آن شهر راضی به صیغه موقت نمی شدند حاکم که مردی صاحبدل بود و به شیخ عقیده داشت یگانه دختر عزیز خود را فرمان داد تا آراستند و به ازدواج شیخ درآوردند.

شیخ که وارد اتاق شد دختری در نهایت زیبائی و آراستگی دید.
از او پرسید: چگونه مانند تو دوشیزه ای حاضر شده است متعه برای شیخ جعفر شود راست بگو دختر کیستی؟ دوشیزه خود را معرفی کرد.

شیخ پرسید: آیا با رضای خودت به عقد من درآمدی؟
دختر گفت: آری
شیخ پرسید: چگونه تو با این حسن و زیبائی تاکنون شوهر نکرده ای؟
دختر از سر راستی حکایت نمود که جوانی را دوست میداشته اما پدرش رضایت نداده و دیگر خواستگاران را که پدرش میخواسته او راضی نشده است.

شیخ از مسکن جوان پرسید و چون دانست که در زنجان است همان شب بدون اینکه در آن دختر تصرفی کند حاکم پدر دختر و آن جوان را حاضر گردانیده و در همان مجلس خودش دختر را عقد کرده و به ازدواج جوان درآورد و خودش آنقدر ایستاد تا عروس و داماد را وارد حجله کردند.

15 سال پیش نگاشته شده

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نماییدفارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما