فکیف تصنع و أنت شاب؟ أتصبر؟!!

امروز اتفاقی به یک محیط گفتگو (forum) برخوردم بنام «همدردی» به آدرس hamdardi.net که نسبت به سایت‌های مشابه‌ش، جالب توجه بود. اعضای این سایت که اکثرا خانم هستند، غالبا شکست عشقی را تجربه کرده‌اند و در پی ترمیم یا راه‌چاره برای وضعیت خود و یا به نوعی نیازمند مشاوره و «همدردی» دیگران هستند! بعضی هم در پی حل مشکلات پیش از ازدواج یا پس از آن هستند.

مدیر سایت مذکور، علی‌رغم اینکه خیلی به دخترخانم‌ها هشدار داده [در اینجا] اما بطور منصفانه به خوانندگان پاسخ داده و بعضی جاها [مثل اینجا] هم به کافی نبودن «انکار نیاز جوانان» مهر تائید زده.

در این سایت بحث‌های زیادی هم بین کاربران در مورد ازدواج موقت صورت گرفته که بعضا، نکات «اجتماعی» خوبی در مورد متعه در بین آنها پیدا می‌شود. (این چند صفحه یا این چند صفحه یا این بخش را به عنوان نمونه ببینید...)

پس از خواندن برخی مطالب و مشکلات و درددلها (که مشابهش را در پیام‌های شخصی هم خوانده‌ام) مناسب دیدم که من هم چندخط بنویسم.

شاید خواندن این خبر که بتازگی منتشر شده، شروع خوبی برای بحث باشد: تحقیقات نشان می‌دهد۸۰ درصد دختران دبیرستانی در ایران با یک پسر دوست هستند.
در ادامه خبر فوق نوشته که بعضا ارتباط جنسی هم دارند اما خانواده‌ها و مسئولین مدارس از این موضوع بی‌اطلاع هستند.

توصیه به «تقوا» و خویشتن‌داری را زیاد می‌شنویم. البته منظور آنها فقط «صبر» است که جزئی از تقوا است.
تقوای حقیقی در رعایت مصالحی است که پیشوایان دینی به ما توصیه کرده‌اند و صبر هم بخشی از آن است. (البته بعضی می‌گویند که قرآن «صبر» را برای کسانی که نمی‌توانند ازدواج دائم کنند توصیه کرده که جوابش اینجا داده شده قبلا: متعه و عفت)

واقعا سوال اینجاست که توصیه به «صبر» بر روی چند درصد جامعه ما موثر است؟ آیا همه یا اکثر جوانان قادر به این کار هستند؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است باید سرتان را از برف درآورده و آمارها را واقع‌بینانه نگاه کنید. آمارهایی که از طریق مراجع معتبر و بعضا دولتی منتشر می‌شود. [مثل این: گزارش کامل دولت به سازمان ملل در مورد روابط نامشروع در ایران]

در حدیثی می‌خوانیم که یکی از یاران خوب ائمه بنام زراره، به امام پنجم علیه‌السلام می‌گوید که من چون در مورد حلال بودن ازدواج با اهل‌سنت شک داشتم، ازدواج نکردم!

پاسخ امام که همراه با نوعی تعجب است، می‌تواند برای همه ما آموزنده باشد:

فکیف تصنع و أنت شاب؟ أتصبر؟!! (الکافی2/402)

پس چه می‌کنی با اینکه جوانی؟ آیا صبر می‌کنی؟!!

14 سال پیش نگاشته شده

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


مطالب مناسبتی

■ انتشار کتاب بهجة القلوب بمناسبت چهلم آیةالله بهجت (1388/4/30)
■ 2بیتی بنده در فضیلت اشک بر سیدالشهداء (1388/10/17)

برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نماییدفارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما