مهریه و چیستی آن

با توجه به اینکه در پست قبل در باره مهریه سخن بمیان آمد لازم دیدم درباره چیستی آن هم نیمچه عرضی داشته باشم.

 1. مهریه حتما باید مالیت داشته باشد
  استفتاء: آیا مى توان مهریه را صداقت در زندگى و از این قبیل قرار داد؟
  جواب: خیر، مهریه باید مالیت داشته باشد.
  ________________________________
  و خصوصا در مورد عقد موقت که موضوع بحث ماست حتما باید به این موضوع دقت داشت که اگر مهریه (چیزی دارای ارزش مالی ولو کم) و مدت معلوم نباشد یا مشکل دیگری داشته باشد، هم عقد دچار بطلان میشود و هم عدّه بر عهده خانمها میاد و هم مهرالمثل لازم میاد (بدلیل وطی به شبهه) و ممکنه مشکلات دیگه ای هم در کنارش باشه
 2. مهریه یک دِین واجب بر عهده مرد هست و بطور پیش‌فرض «عندالمطالبه» است و هیچ جوری نمیتونه لایی در کنه! مگر اینکه زن خودش ببخشه، پس اینکه کسی بخواد به بهانه بدشدن زن یا... از پرداختش سر باز بزنه، فقط یه حق الناس رو آورده گردن خودش (مگر دخولی صورت نگرفته باشه بعد از عقد که نصفش رو میتونه نده با شرایطش)
   ________________________________
  یک استفتاء: زنم پس از ترک منزل حجابش را کنار گذاشته وبه اعمال خلاف شرع مشغول شده، اکنون مى خواهم او را طلاق بدهم اما او از من مهریه اش را (500 دلار) مى طلبد فکر مى کنم از آنجا که او تقاضاى طلاق نموده و با رفتارهایش در ازدواج عهد شکنى نموده است مستحق آن نیست
  جواب: شما مهریه را مدیون هستید و چنانچه او نبخشد باید پرداخت نمائید.
 3. تغییر ارزش پول و تاثیرش در مهریه
  اگر مهریه بر اساس سکه تعیین شده باشه (مثلا در موقت بگن سالی 5 سکه) خب بر اساس همون سکه باید پرداخت بشه نه پول سکه زمان عقد! اما اگه بر اساس پول تعیین شده باشه، هر چند در مملکت ما اجبارا تورم رو دادگاه درش لحاظ میکنه اما از نظر برخی فقهاء این ارزشی نداره و اگه زن بزور قانون و... هم بگیره پول ناحق گرفته!
  ________________________________
  یک استفتاء: 100 هزار تومان مهریه در سال 1354، چه مقدار در حال حاضر می شود؟
  جواب: اگر مهر بر اساس پول تعیین شده همان باید داده شود هر چند ارزش پول تغییر کرده باشد.
 4. مهر که گردن مرد است و همان است که در قبل عقد بر آن توافق شده و تنها با توافق و مصالحه، طرفین می‌توانند آن را تبدیل کرد.
16 سال پیش نگاشته شده

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نماییدفارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما