یک خانم: چرا من با ازدواج موقت ضرر کردم؟

خانمی در یک نامه الکترونیک، ضمن اشاره به ازدواج موقتش با یک روحانی، گفته که به خاطر اون ازدواج موقت متضرر شده و براش این شبهه ایجاد شده بود که چرا این حکم الهی این‌طور اثری داشته...
جوابش رو اینجا می‌نویسم شاید به درد برخی دوستان دیگر هم بخورد.

دو نکته عرض می‌کنم:

  1. چاقو، فوایدی دارد و مضراتی. هم میشه باهاش گوشت خرد کرد و هم میشه فرو کرد در قلب انسانی دیگر.
    اگر خوب فکر کنیم همه چیز همینطور است. هم می‌تواند سود برساند و هم ضرر. حتی خود قرآن! کما اینکه خودش گفته.
    احکام خدا هم همین‌گونه است. اگر ما به صورت صحیح استفاده نکنیم و از همه لحاظ خود را با همه آن وفق ندهیم و فقط بخشی از آن را گزینشی عمل کنیم، مضراتی می‌توان برایش تصور کرد.
  2. ما به عنوان مسلمان معتقدیم که زندگی 60-70 ساله در این دنیا، در برابر حیات ابدی مثل یک لحظه‌ی گذراست.
    لذا اگر حکمی را حکم خدا می‌دانیم، به این معنا است که باعث راحتی و آرامش «دنیا+آخرت» یا «آخرت» می‌شود. دقت کنید که در حالت دوم (فقط سود اخروی)، اثر و فایده دنیوی ممکن است نداشته باشد. مثلا ممکن است مرد مومنی به دلیل حکم الهی در وجوب دفاع از زن و بچه‌اش، مقابل یک شرور کشته شود. خب این انسان (و حتی خانواده‌اش) نه فقط سود و آرامش دنیایی نبرده‌اند، بلکه کلی هم به خاطر عمل به این حکم خدا ضرر دنیوی کرده و پریشان احوال شده‌اند. اما مهم این است که ان‌شاءالله سود اصلی را که در آخرت می‌برد. سودی که در مقابل این ضرر دنیایی هیچ محسوب می‌شود و اصلا اگر این ضرر دنیایی را متحمل نمی‌شد، چه بسا به آن سود نمی‌رسید.

امیدوارم با این دو نکته، تا حدودی پاسخ شما را داده باشم و شما را بین خوف و رجا قرار داده باشم. خوف از اینکه مبادا قصوری از جانب شما بوده که از این وسیله بد استفاده کرده‌اید و به خود ضرر زده‌اید و امید و رجا به اینکه شاید شما درست عمل کرده‌اید و اجر و سود اصلی‌اش را خدا بجای اینکه نقدا دست شما بدهد، به حساب شما ریخته تا در وقتی که نیازمندتر هستید، به شما تحویل دهد.

13 سال پیش نگاشته شده

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نماییدفارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما