پرسش و پاسخ 9: متعه و حفظ بنیان ازدواج دائم

پرسش: اصل کلی اسلام حفظ حریم خانواده هست و آرامش مرد و زن در محیط خانواده، مرز اسلام حفظ خانواده هست و همه احکام بر اساس اون پایه گذاری شده، لذا متعه مخالف اسلامه چون: الف) ازدواج دائم رو در جامعه کم رونق میکنه ب) مردان متاهل با متعه آرامش خونواده رو به هم میزنن.
از سویی متعه، یا تعدد زوجات، ظلم به زن دائم فعلی هم هست!

پاسخ: مرز اسلام را از کجا تشخیص دادید؟ و اینکه احکام براساس چه چیزی پایه گذاری شده است را؟

افکار خودتان است یا نص شرعی؟ اصل کلی اسلام نکاح هست (چه دائم و چه موقت) و هر مسأله ای (چه حفظ بنیان خانواده و چه آرامش زن و شوهر و چه عرف جامعه و چه سلیقه بنده و جنابعالی) یکی از دو نوع نکاح رو محدود کنه اسلام با اون مخالفه.

و اما در مورد اشکالات بیان شده:

الف) اگر به دلیل عقلی خالی باشه که برعکس، متعه، ازدواج دائم رو رونق میده! چون وقتی پدری ببینه عقد موقت در جامعه رواج داره، به هیچ وجه سخت گیری نمی کنه برای ازدواج و به اولین پسری که ببینه حداقلها رو داره، اکی میده و سنگ اندازی نمیکنه و این یعنی رواج دائم.

ب) منعی شرعی به این سبک نداریم (که چون خانم ممکنه حسودی کنه و آرامشش به هم بریزه لذا تعدد زوجات نه! البته اگر با دید حقوق بشری نگاه کنیم بله! مثل آقای صانعی!!! که علاوه بر کتاب و سنت و عقل و اجماع، «حقوق بشر» رو هم جزو منابع استنباط احکام لحاظ میکنن در پاسخ هایی که ازشون دیدم) اگر باز هم به عقل صرف برگردیم باز هم دلایل جالبی در ضد صورت سوال برای این کار وجود دارد:

1- با این کار حسادت خانمها سوزونده میشه و آرامش بیشتری در زندگی پیدا میکنن!

2- اگر خانمی ببینه مردش آزاده و ممکنه بره سراغ کسی دیگه، سعی میکنه در وظایفش در خونه کوتاهی نکنه (نشوز شرعی) و تا حد امکان کانون خانواده رو داغ! نگه داره که این هم میشه حفظ بهتر کانون خانواده.

و اما بحث ظلم به زن فعلی ؛ اگر باز هم بنا به دلیل تراشی ذهن من و شما باشه، میشه دلیل آورد که: خب اگه متعه نکنه (یا زن دیگه ای نگیره) ظلم به زن دوم حساب میشه! اون هم حق داره شوهر داشته باشه و آرامش!

مطلب مرتبط: پذیرش ازدواج‌موقت‌مرد ازسوی‌زنش = تهدید خانواده؟

_________________________________________
لیست 16 پرسش و پاسخ راجع به متعه
1.متعه و شهوت | 2.متعه و زمانه | 3.متعه و عرفان ! | 4.متعه و سن پایین
5.متعه و فحشاء | 6.متعه و عفت | 7.متعه و عاشقی | 8.متعه و کشش جامعه
9.متعه و ازدواج دائم | 10.متعه و جاهلیت | 11.متعه و متأهلی | 12.متعه و کرامت
13.متعه و فرزندان | 14.متعه و اضطرار | 15.متعه و بزرگان | 16.متعه و آیه آن

16 سال پیش نگاشته شده

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


مطالب مناسبتی

■ انتشار کتاب بهجة القلوب بمناسبت چهلم آیةالله بهجت (1388/4/30)
■ 2بیتی بنده در فضیلت اشک بر سیدالشهداء (1388/10/17)

برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نماییدفارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما