ناپسند مردم؛ پسند خدا

محرم، رجب، ذی‌القعده و ذی‌الحجه 4 ماهی هستند که طبق آیات قرآن، «در نزد خدا» ماه‌های حرام نام دارد و جنگ در این 4 ماه ممنوع است.
این قانون از زمان حضرت ابراهیم تشریع شد و در زمان جاهلیت پیش از اسلام هم مراعات می‌شد و در آن 4 ماه، جنگ‌هایی که گاهی سال‌ها طول می‌کشید، تعطیل می‌شد و مردم به امور زندگی خود می‌پرداختند.

عده‌ای که شاید دلیل «عقلی» بر این حکم نامرتب (سه ما پیوسته و یک ماه جدا) نمی‌یافتند یا شاید هم مصلحت نظام‌شان را در گردن‌نهادن به این حکم الهی نمی‌دیدند، قانونی به نام «نسئ» را تصویب کردند. «نسئ» به معنای «تاخیر انداختن» است. آنها حرمت یک ماه حرام مثل «محرم» را به ماهی دیگر (مثلا صفر) منتقل می‌کردند و به جنگ می‌پرداختند! غافل از اینکه قوانین و احکام قاطع الهی نمی‌تواند با مصلحت‌سنجی و خوشآیند یا ناخوشآیندی آن در نزد ما، تغییر کند.

و این آیه درباره همین موضوع نازل شده است:
إنما النسیء زیادة فی الکفر  یضل به الذین کفروا یحلونه عاما ویحرمونه عاما لیواطئوا عدة ما حرم الله فیحلوا ما حرم الله  زین لهم سوء أعمالهم والله لا یهدی القوم الکافرین
(آیه 37 سوره توبه)

و عبارت «زین لهم سوء اعمالهم» هم هشداری است به کسانی که بخشی از احکام الهی را سبک می‌شمارند و خلاف آن رفتار کردن را از همه جهت خوب و پسندیده می‌انگارند.
«ازدواج موقت» از بارزترین مصادیق اینگونه احکام الهی در زمان ماست.

13 سال پیش نگاشته شده

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نماییدفارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما