بخشیدن مدت متعه

بعد از یک هفته بدک نیست یه بحث فقهی دیگه راجع به متعه بگم و اون نکاتی راجع به بحث بخشش مدت هست. یعنی اینکه مرد (و زن با شرایطی که می آید) در عقد موقت میتواند زودتر از مدتی که موقع عقد تعیین کرده اند، از هم جدا شوند.

کاربرد عمده آن نیز میتواند در مصالحی مانند آمدن خواستگار باشد. (چون خواستگاری از زن شوهر دار حرامه)

و اما نکات:

  1. بخشش مدت حق مرد است اما میتواند با شرط ضمن عقد، یا بعد از عقد، مرد به زن وکالت بدهد برای بخشش مدت.
  2. بخشش مدت باید لفظا ابراز شود و بخشش قلبی کافی نیست. هر چند ظاهرا لازم نیست این لفظ راطرف مقابل بشنود. در مورد ابراز بخشش مدت با نوشتن (ایمیل و مسج و...) هم کافی نیست. (در مورد بخشش با کتابت میتوانید نظر مراجعتان را بپرسید شاید مجاز بداند.)
  3. برای بخشیدن کافی است به فارسی بگوید: مدت باقیمانده را بخشیدم، یا به عربی خطاب به وی بگوید: وَهـَبــتـُـکــِــ الـمُــدَّة یا در غیاب وی بگوید: وَهـَبــتـُها الـمُــدَّة
  4. عدّه، یا همان فاصله کوتاهی که زن باید بین دو عقد مراعات کند، از زمان بخشیده شدن شروع میشود ولو خانم مدتها بعد متوجه شود که مدت باقیمانده بخشیده شده است. (برخلاف عدّه وفات)
16 سال پیش نگاشته شده

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نماییدفارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما