بررسی تاریخی علل مخالفت با متعه

یک نفر پرسیده:

به نظر شما علت تاریخی ورود فکر خرافی و انحرافی در مورد متعه درایران از کی بوده و آیا بیگانگان هم در اون نقشی داشتن؟

عارضم که بنده مورخ نیستم اما چند عامل به نظرم میرسه:

1. اهل سنت متعه را در حکم زنا میدانند.

همانطور که در بخش اول مطلب داستان های بزرگان و متعه اشاره شد ؛ اهل سنت با مقدم داشتن قول عمر به پیامبر، متعه را زنا میدانند. (در یکی از مناظرات آقای قزوینی با یکی از اهل سنت نیز به این مطلب اشاره شده بود کی طی مطلبی به خلاصه ای از جواب آقای قزوینی اشاره ای کردم.)

تا قبل صفویه اکثر ایران مثل همهء بلاد اسلام سنی بود و تفکرات و مبانی اهل تسنن رواج داشت.
بعدها هم که شیعه رواج یافت تفکرات شیعی به نحو عمقی وارد فرهنگ مردم نشد و صرفا روی همان مبانی و افکار سنی لعاب شیعی زده شد لذا با اینکه فقه شیعه متعه را مستحب می داند اما در فرهنگ ایران مکروه و بلکه حرام است.

2. تلقین معادل بودن ازدواج موقت با خود فروشی در رمانهای معاصر

همانطور که در مطلب «چرا متعه تحریم شد؟» به نقل از اینجا گفته شد، بسیاری از عناصر فرهنگ ساز و گروههای مرجع جدید همچون تحصیل کردگان غرب و هنرمندان و....با تمام توان به زشت نمودن و تخریب فرهنگ جنسی بومی و تأسیس فرهنگ جنسی جدید مبتنی بر ارزشهای مغرب زمین پرداختند.

در این میان رمان و داستانهای صادق هدایت، جمالزاده، صادق چوبک و... در تغییر نگرش جامعه نسبت به ازدواج موقت و تزریق مفهوم خود فروشی به این مفهوم بسیار مؤثر بودند.

گامهایی که در مسیر تغییر فرهنگ اسلامی در ابعاد مختلف برداشته شده است آنچنان دقیق و مؤثر بوده که حضور کارشناسان علوم انسانی و سیاستمداران غربی که اسلام را مانع منافع خویش می دانسته اند محرز می سازد.

3. ترویج فمنیسم توسط غرب در بین زنان مسلمان

بدون شرح!

البته سوال شما در مورد بحث تاریخی این مساله بود و خدا رو شکر که در مورد علت مهجور بودنش در جامعه‌ای که شیعی نامیده میشه، نپرسیدید!

14 سال پیش نگاشته شده

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


مطالب مناسبتی

■ 2بیتی بنده در فضیلت اشک بر سیدالشهداء (1388/10/17)

برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نماییدفارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما