امام: جز بدکاران پیش ما کسی ازدواج موقت نمی‌کند

دوستی طی یک نامه اینچنین نوشته‌اند که:

با سلام
چندی پیش در یک تحقیق شبه مناظره ای تقریبا داشتم متعاقد میشدم که ازدواج موقت از هر جهت بهتر از عقد دائم است. تا اینکه این روایت مطرح شد. "عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع فِي الْمُتْعَةِ قَالَ مَا يَفْعَلُهَا عِنْدَنَا إِلَّا الْفَوَاجِرُ "
بعد از اینکه از تضعیف سند مایوس شدم خواستم روی لفظ "عندنا" مانور بدم اما موفق نشدم. استدلال میکرد اگر دختر باکره به عقد موقت تن بده در پیشگاه خدا یک فاجره است.
لطفا مساعدت بفرمایید.

اتفاقا نکته در همان کلمه «عندنا» است! یعنی در شهر ما و اطراف ما.
پیش علمای سابق ما آنقدر واضح بوده که این حدیث راجع به چیست که درباره آن توضیحی در حاشیه این حدیث نداده‌اند و تنها شیخ حرعاملی در وسائل آن را در کنار احادیث دیگری در فصلی با موضوع «مجاز بودن ازدواج موقت با زنی که رابطه نامشروع داشته» آورده.

در علمای معاصر جناب جعفر مرتضی (حفظه الله) در کتاب سه جلدی «زواج المتعة» به بررسی این حدیث و چند حدیث دیگر درباره ازدواج موقت پرداخته که از آنها نهی یا حرمت ازدواج موقت ممکن است به ذهن برسد و سپس یکی یکی پاسخ داده است که البته قبلا در همین وبلاگ «من و متعه‌ام» 5 حدیث مطرح در این باره را بررسی کردیم.
علامه سید جعفر مرتضی در کتاب خود درباره این حدیث (پیش ما جز بدکاران کسی ازدواج موقت نمی‌کند) چنین نوشته‌اند:

این روایت دلالت می‌کند که مردم در زمان امام صادق علیه‌السلام، از این امر (ازدواج موقت) رویگردان بوده‌اند و برخی افراد خاص با مقاصدی نه لزوما سالم و شریف، ازدواج موقت می‌کرده‌اند و واضح است که سوءاستفاده از یک حکم شرعی، باعث نمی‌شود که ما از آن حکم دست برداریم و الا با توجه به اینکه برخی از نماز برای فریب دیگران استفاده می‌کنند، لازم بود که نماز را ترک کنیم!

ذکر این نکته پایانی هم بد نیست که حتی اگر حدیثی با صراحت هم گفته بود «متعه حرام است» باز هم لازم بود در کنار سایر احادیثی که حلال بودن ازدواج موقت را اعلان کرده یا به آن امر کرده، بررسی شود و این تعارض (که در برخی موارد فقهی دیگر هم هست) حل شود که باز هم با توجه به کثرت موارد موافق و موکد ازدواج موقت باز هم قضیه به نفع حلیت ازدواج موقت تمام می‌شد و آن حدیث مخالف برتقیه حمل می‌شد یا به نحوی دیگر تعارضش با سایر احادیث موافق ازدواج موقت حل می‌شد.

11 سال پیش نگاشته شده

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


مطالب مناسبتی

■ میلاد مولود کعبه مبارک (1389/4/4)
■ منکر چیزی از قرآن (1389/4/7)
■ تبریک روز مبارک 13 (1390/3/26)

برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نماییدفارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما