غبطه به متعه!

در حدیث صحیحی[1] وارد شده که عمل خیر در شب قدر، بهتر از انجام آن عمل خیر در مدت هزار ماه خالی از شب قدر است! (به قول برنامه ماه‌عسل؛ سی هزار برابر!)

*     *     *     *     *

شب قدر بود. خب مقدار کمی نماز و دعا و لعن قاتلین امیرالمومنین و اینها انجام دادم. اما کمی فکر کردم که آیا عمل خیر دیگری هست که انجامش ساده باشد؟! بالاخره تجارت است دیگر!
دیدم که از مدت ازدواج موقتم، مقدار کمی باقی‌مانده. به متعه گرامی پیامک زدم که مایلم مدت باقی‌مانده را ببخشم و مجددا عقد موقت بخوانم و به هم محرم شویم. گفت اشکالی ندارد. گفتم تا آخر پاییز با مهریه یک ربع سکه خوبه؟ گفت بله!

یه کم عجیب بود چون متعه‌ام در این چندسالی که با هم بودیم، هیچ‌وقت مهریه مادی آنچنانی (حتی در حد همین ربع‌سکه) را هم قبول نمی‌کرد. حالا برایم عجیب بود که راحت قبول کرده بود. این خانم همان خانم بود اما نمی‌دانستم فکر دیگری در سر دارد!

مدت باقی‌مانده از عقد فعلی را به او بخشیدم و مجددا عقد موقت خواندیم تا آخر پاییز. بعد هم ضمن دعا و طلب برکت برای  من و متعه‌ام از خدا، بهش گفتم مبارک باشه.
او هم بعد تبریک گفت که: مهریه‌ام را به تو می‌بخشم!!!
و خلاصه من ماندم و غبطه به اینکه او چه سودی[2] کرد در این شب عزیز.

_______________________________
1. الکافی 4/157
2. در خصوص ثواب عظیم بخشیدن مهریه چندین حدیث داریم. از جمله در حدیثی با سند معتبر چنین نقل شده که: «هر زنی که مهریه‌اش را قبل از رابطه با شوهرش ببخشد، خداوند به ازاء هر دینار ثواب آزاد کردن بنده‌ای برای او می‌نویسد. از پیامبر پرسیدند اگر بعد از رابطه ببخشد چطور؟ فرمودند: این نشانه مودت و الفت آن زن نسبت به آن مرد است!» (الکافی5/382)
همچنین چندین حدیث با مضمون مشابه در صفحات 284 و 285 از جلد 21 کتاب وسائل الشیعه و ... نیز آمده است که اگر کسی مایل بود متن آنها را در بخش نظرات درج می‌کنم.

10 سال پیش نگاشته شده | | 3,067 بازدید

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


مطالب مناسبتی

■ نگاهی به تاریخچه قبرستان بقیع (1389/6/26)

برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نمایید







فارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما