تصحیح یک غلط از نویسنده بلاگ

در مطلب متعه و کرامت انسان، حدیثی از امام صادق نقل شد به اینصورت:

اسماعیل بن فضل گفت: امام صادق(ع) به من فرمودند: آیا از وقتی که از کنار همسر خود بیرون آمده ای متعه کرده ای؟ عرض کردم: در کنار من همراهان و دوستان چندی هستند و من سرگرم با آنها هستم و نیازی به آن در خود احساس نکرده ام، حضرت فرمودند: اگر چه بی نیاز هستی ؛ امّا من دوست دارم که سنت پیامبر اکرم(ص) را زنده بداری.

پس از درج این مطلب، یکی از خوانندگان همیشگی وبلاگ، با تیزبینی خود مرا متوجه اشتباهم در ترجمه حدیث مذکور کرد، که بدلیل اهمیت بالا گفتم دوباره اینجا در این باره توضیح دهم.

ترجمه غلط فوق توسط یک محقق! مغرض و مریض، در ترجمه این حدیث، بسیار قابل تامل است که چگونه یک عده برای رضایت جماعت خانمها، دست به اینگونه تحریفات معنوی آموزه های دینی می‌زنند.

برای این حدیث دو متن عربی وجود دارد (بدلیل اختلاف نسخه) که هر دو رو اینجا با مدرک و ترجمه عرض میکنم:

قال لی ابو عبدالله علیه السلام تمتعت منذ خرجت من اهلک قلت لکثره من معی من الطروقه اغنانی الله عنها قال وان کنت مستغنیاً فانی احب ان تحیی سنه رسول الله

امام صادق(ع) به من فرمودند: آیا از وقتی که از کنار همسر خود بیرون آمده ای متعه کرده ای؟ عرض کردم: بدلیل کثرت زوجات و رابطه با آنها، نیازی به آن (متعه) در خود احساس نکرده ام، حضرت فرمودند: اگر چه بی نیاز هستی ؛ امّا من دوست دارم که سنت پیامبر اکرم(ص) را زنده بداری (رسالة المتعة شیخ مفید حدیث سوم)

که متن عربی حدیثی که به غلط ترجمه شده همین بود، اما حدیث دوم که کمی اختلاف داره با حدیث فوق:

قال لی ابو عبدالله علیه السلام تمتعت منذ خرجت من اهلک قلت لکثره ما معی من الطروقه اغنانی الله عنها قال وان کنت مستغنیاً فانی احب ان تحیی سنه رسول الله

امام صادق(ع) به من فرمودند: آیا از وقتی که از کنار همسر خود بیرون آمده ای متعه کرده ای؟ عرض کردم: بدلیل کثرت رابطه با همسر، نیازی به آن (متعه) در خود احساس نکرده ام، حضرت فرمودند: اگر چه بی نیاز هستی ؛ امّا من دوست دارم که سنت پیامبر اکرم(ص) را زنده بداری (وسائل الشیعه ج 14 باب استحباب متعه حدیث 13)

خدا بما توفیق بیش از پیش نشر حقیقت دین رو عنایت کنه.

16 سال پیش نگاشته شده

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


مطالب مناسبتی

■ انتشار کتاب بهجة القلوب بمناسبت چهلم آیةالله بهجت (1388/4/30)
■ 2بیتی بنده در فضیلت اشک بر سیدالشهداء (1388/10/17)

برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نماییدفارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما