نکات تستی! تعیین دقیق «مدت» در ازدواج موقت

در «نکاتی در خصوص خواندن صیغه عقد موقت» و مطلب «ازدواج موقت مجازی» تاکید کردم که زمان دقیق اتمام متعه رو باید باید تعیین کنید و گر نه حتی اگر مثلا معلوم نباشه چه ساعتی تموم میشه، عقد موقت مشکل دار میشه.

با این وجود یکی از خوانندگان وبلاگ با عدم توجه به این جریان ؛ اینطور نوشته:

من با همسر موقتم (یکی از دانشجویان) مدت عقدمون رو تا پایان شهریور تعیین کردیم و بدلیل تغییر ساعت رسمی کشور این سوال برایم پیش آمده که آیا عقد موقت ما درست بوده یا تبدیل به دائم شده؟

1- روز 30 شهریور بود که دو عدد 12 داشت در آخرش، نه 31شهریور که آخر شهریور است لذا این عقد از لحاظ مدت مشکلی ندارد.

2- اینکه شما گفته اید «یا دائم میشود؟» را لازم است توضیحی پیرامونش بدهم. برخی علماء ما نظرشان شبیه به این بوده که «اگر در ازدواج موقت مدت تعیین نشود تبدیل به دائم میشود» و مستمسک آنها نیز روایاتی مستند از عبدالله بن بکیر و... از امام جعفر علیه السلام است که میفرمایند: «ان سمّی الاجل فهو المتعة و ان لم یسم الاجل فهو نکاح بات» (اگر مدت تعیین شود متعه است و اگر مدتی تعیین نشود دائم است)

اما برخی دیگر از علماء این قول را رد کرده و گفته اند که در این روایات صحبت از این نشده که قصد داشته اند متعه کنند اما یادشان رفته و این روایات میگوید که ازدواج با مدت متعه و بدون آن دائم است.

بله، روایاتی داریم که میگوید اگر مردی عمدا مدت را ذکر نکند تبدیل به دائم میشود. مثل این روایت با سند صحیح از أبان بن تغلب:

به امام صادق (علیه السلام) گفتم:

من حیا میکنم از اینکه شرط مدت را در ازدواج بگویم.

امام فرمود:

هو اضرّ علیک ؛ اینگونه به ضرر توست

گفتم چطور؟

و امام در مورد واجب شدن نفقه و لزوم ارث بردن او و طلاق با حضور شاهد (فرقهای متعهو دائم) توضیحاتی فرمود.

روایت دیگری از هشام بن سالم نیز نیز با سند صحیح و همین مضمون موجود است.

اما بسیاری از علماء در مورد کسی که قصدش متعه بوده اما مدت را یادش رفته (یا دقیق نگفته) بنا به روایت صحیح زراره (متعه چون با مدت مشخص و مهر معین، محقق نمیشود) اصل عقد متعه را به دلیل انتفاء شرط منتفی و باطل میدانند نه اینکه تبدیل به دائم شود.

3- بر فرض که برای 30 شهریور قرار داده بودند هم اگر منظور توافقی شان مشخص بوده که همان لحاظ می شود وگرنه به عرف رجوع می شود.

4- این اختلاف مدتها و زمانها در اثر چند چیز معمولا (بنا به تجربه اهل متعه!!!) پیش می آید:

الف) تغییر ساعت رسمی! ب) اختلاف ساعت شهر مبدا و مقصد!! ج) تعیین یکی از روزهای ماه قمری برای پایان مدت.

مثلا دوستی برای من تعریف میکرد که من و همسر موقتم زمان پایان عقد رو روز عید غدیر تعیین کرده بودیم اما بدلیل اختلاف ماه معلوم نشد چی به چی شد!!!

یا تعریف میکرد که من متعه ای داشتم در آمریکا (یکی از مسلمانان آمریکا و فقط در حد چت و حرف) اما بدلیل اختلاف ساعت ما با آمریکا، خودمون هم نفهمیدیم زمان پایان متعه کی بود!

____________

در پایان یه خاطره هم از خودم بگم. برای خانمه مسج زدم که:

تا پایان آبان 87 هزار تومان خوبه؟

بهم مسج زد که فک نمیکنی یه کم زیاده؟! مگه ما قراره چیکار کنیم؟!

نفهمیدم چی میگه! ناچار شدم باهاش صحبت کنم و معلوم شد که علامت «،» یی که من بعد از 87 مفروض گرفته بودم رو قبل 87 فرض کرده!!!!

دوستانی که از سایت بالاترین به این مطلب می آیید: اولا بنده حوزوی نیستم ثانیا قبل از دادن فحش این لینک رو بخونید.


* نکته: بیان زمان عقد موقت بصورت مبهم: تا سه ماه با هم عقد باشیم!
15 سال پیش نگاشته شده

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نماییدفارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما