توضیح کاملی در مورد رویت هلال اول ماه قمری و اختلاف فتاوا

قبلا نکاتی درباره رؤیت هلال گفته‌ام که به همراه نکات مطالب زیر، میتواند راهگشای دوستان باشد برای اینکه اول ماه (خصوصا رمضان و شوال و ذی‌الحجه) دچار ابهام نشن و تکلیف خودشون رو بدونند.
 1. در صورتی که از گفته منجمین (و محاسبات آنها) یقین حاصل می‌کنید، میتوانید از همان طریق به فهمیدن اول ماه عمل کنید.
 2. راه های ثابت شدن اول ماه چند چیز است و «حکم حاکم شرع» یکی از موارد اختلاافی است.
  آیةالله سید علی سیستانی و آیةالله سید موسی شبیری و مرحوم آیةالله خوئی رحمه‌الله، که «حکم حاکم شرع» را دلیل ثابت شدن اول ماه نمیدانند.
  ضمنا به این نکته توجه کنند که «اعلان» حاکم شرع با «حکم» حاکم شرع دوچیز جدا از هم است. آنچه برخی مراجع معتبر دانسته‌اند، «حکم» است و اعلان (جز در فرض اطمینان شخصی مکلف) اعتباری ندارد.
  همچنین منظور از حاکم شرع، هر «مجتهد جامع الشرایط» است لذا اگر مجتهدی مثلا عادل نبود، از حرف وی اول ماه ثابت نمیشود)
  یک نکته مهم که هست؛ بنا به فتوای همه مراجع، اگر یک مقلد از طریقی بداند حاکم شرع دارد غلط حکم میکند!
  (مثلا از طریق محاسبات یقین آور نجومی برای وی) این مقلد نمیتواند به حکم آن حاکم شرع عمل کند.
  به عنوان مثال، اگر کسی رهبر انقلاب را مجتهد و عادل بداند، باز هم بدلیل اختلافات با نظر اکثر فقهای معاصر، یک مقلد نمیتواند دلیلی برای پذیرش آن حکم داشته باشد. برخی از فتاوای ایشان که مخالف مشهور سایرین هست، عبارتند از:
  • مبنا قرار دادن «طول» برای اعتبار هلال یک مکان برای مکانهای دیگر
  • کافی دانستن رویت با تلسکوپ
  • کافی دانستن رویت در روز!
 3. یک عده بی‌خبر از همه جا، میگن یعنی چی؟! چرا یه عده امروز رو عید میکنن و یه عده فردا رو و یه عده پس فردا رو؟!!
  خدا رو شکر که فقط ایرانه و اگر بزرگتر از این زیر دستشون بود، باز هم سه روز مختلف رو یه روز میکردند و یه عید تقلبی درست میکردند!
  بخشی از این اختلاف ناشی از اختلاف فتاوای مراجع هست (که در مورد بعدی بهش اشاره میکنم) و بخشی هم ناشی از اختلاف مکان جغرافیایی.
  آخه مگه مرزهای جغرافیایی قراردادی که با خودکامگی‌های حاکمان جابجا میشه، ارزشی داره در اینکه بگیم چون اینجا یه کشوره پس بزور باید همه یه عید داشته باشن؟!!
  دوستانی که به عربی تسلط دارند، به این نکته مهم (اختلاف) در سوالی که جمعی از مسلمانان انگلیس از سیدعلی‌سیستانی پرسیده‌اند و پاسخ آن توجه بفرمایند.
 4. وظیفه ما اخذ معیار از فقهاء مورد اعتمادمان و تعیین اول و آخر ماه بر اساس آن است.
  در تمام لحظات، نیمی از کره زمین که پشت بخورشید است، شب است و تاریک.
  برخی فقهای مشهور معاصر میفرمایند که اگر در یک مکان از این شب ماه دیده شد، همه آنها که همین شب را دارند در بالای سرشان میبینند، نیز مثل این‌ست که ماه رویت شده و فردا اول ماه بعد محسوب میشود. (سیدنا خوئی و آقایان فاضل و نوری)
  برخی مثل آقای صافی میفرماید که ماه در هرجا دیده شود برای همه‌جا کفایت میکند!
  نظر آقای سیستانی که تبحر ایشان به مباحث نجومی از پاسخ استفتاء فوق معلوم هست، خیلی ساده و سرراست هست و اون این که هلال هر مکانی تنها برای  همان مکان معتبر است!
  ایشون با لحاظ نظر فوق، گفتند که «اگر دیدن ماه در شهر A به معنی قابلیت دیدنش در شهر B باشه، با دیدن شدن هلال در شهر اول، در شهر دوم نیز ماه ثابت میشه. لذا اگر در غرب ما کسی ماه رو ببینه برای ما کافی نیست اما در شرق ما ببینند کافی هست بشرطی که از لحاظ عرض جغرافیایی از ما فاصله زیادی نداشته باشد»
  با توجه به نمودار رویت هلال روز 28 و 29 شهریور که در بالا هم نمایش داده شده، میبینیم که طبق نظر آقای سیستانی روز 30 شهریور و طبق نظر آقای خوئی روز 29 شهریور اول ماه سوال و عید فطر میشه.
  * نکته دیگر هم اینکه برخی مراجع در سالهای اخیر، رویت با تلسکوپ را هم کافی میدانند. اما آقای سیستانی تنها رویت با چشم عادی را برای این امر شرعی معتبر میداند.
 5. حکم شک در اینکه فردا اول رمضان یا عید فطر هست یا خیر:
  از طریق {رویت هلال} توسط شما یا افراد عادل در مکان شما یا مکانهایی که توسط معیارهای مرجعتان معتبر هست؛
  * اگر برای شما ثابت شد که ماه رمضان رسیده، باید روزه بگیرید
  و اگر ثابت نشد فردایش را برای شما جزو شعبان است
  * اگر برای شما ثابت شد که ماه شوال رسیده، باید افطار کنید
  و اگر ثابت نشد فردایش برای شما جزو رمضان است
 6. برای تهیه نمودارهای هلال که بر اساس محاسبات نجومی ارائه میشود، میتوانید از نرم‌افزارهایی که بدین منظور تهیه شده استفاده کنید. بنده از نرم افزار Accurate Times استفاده میکنم که از این آدرس قابل دریافت است:
  http://www.icoproject.org/accut.html
  همچنین از نرم‌افزار فوق میتوانید برای محاسبه اوقات شرعی با تنظیمات خودتان استفاده بفرمایید.
14 سال پیش نگاشته شده

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نماییدفارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما