جدید و مهم: دلایل ازدواج موقت در ایران

بدلیل اهمیت خبر فوق، تمامی متن آن را اینجا کپی میکنم اما برخی نکات که بصورت کامنت، ذیل خبر فوق است نیز خواندنی است.

معاون مجتمع قضائی خانواده مشکلات اقتصادی و نبود سرپرست خانواده را از علل افزایش ازدواجهای موقت دانست.

به گزارش مهر مهین‌دخت داوودی به علل افزایش ازدواج موقت در جامعه اشاره کرد و گفت: بررسیها نشان می دهد مشکلات اقتصادی و نیاز به داشتن سرپرست مرد و همچنین مسائل عاطفی و جنسی از اصلی ترین علل ازدواج موقت در ایران به شمار می آید.

پیش از این در قانون برای کسانی که بدون مجوز و به صورت غیر رسمی مبادرت به صدور صیغه نامه می کردند مجازات حبس پیش بینی شده بود که این امر از سوی شورای نگهبان خلاف شرع تشخیص داده شد اما برخی از نمایندگان مجلس ازدواج موقت را راهکار برون رفت از آسیبهای اجتماعی ناشی از معضلات جنسی عنوان کرده اند.

چندی پیش دکتر مجید ابهری متخصص علوم رفتاری و آسیب شناس اجتماعی از افزایش 25 درصدی آمار ازدواج موقت در کشور خبر داده و هشدار داده بود که اینگونه ازدواجها آسیبهای اجتماعی بسیاری به همراه دارد. (و نبودش آسیبهای بسیار بیشتر! هر چند آسیب‌های فعلی نیز از مدیریت و فرهنگ‌سازی غلط خود حضرات است)

معاون مجتمع قضائی خانواده به عدم ثبت ازدواج موقت در دفاتر رسمی اشاره کرد و گفت: گواهی صیغه موقت از سوی عاقد صادر می شود و شرط و و شروط تعیین و اعلام میشود اما اغلب این ازدواج موقت در دفترخانه ثبت نمی شود.

داوودی همچنین طفره رفتن از پرداخت نفقه و شروط عقد دائم را از دیگر دلایل افزایش ازدواج موقت ذکر کرد و افزود: علل افزایش ازدواج موقت باید مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد چرا که بسیاری از کارشناسان معتقدند اینگونه ازدواجها آسیبهای اجتماعی به دنبال دارد. (غلط میل فرمودید با نون اضافه!)

/پایان خبر/
بسیار خوشحالم که اعتراف حضرات را میبینم به اینکه: شروط ضمن عقد دائم فعلی، باعث کاهش ازدواج دائم شده. الحمدلله. امیدوارم روزی مردم از حالت موش آزمایشگاهی بودن خارج و تابع دستورات حکیمانه خالق یکتا باشند.

نظر یکی از خوانندگان برام جالب بود: خدا را شکر بالاخره یکی از مسولان قبول کرد که در جامعه مشکلات اقتصادی وجود دارد. درحالی کلیه شاخص های ارائه شده نشان دهنده رشد روزافزون وضعیت اقتصاد می باشد!

دیگری هم جالب گفته: شهوت انسانها منتظر نمی ماند که شما تصمیم بگیرید که ازدواج موقت به دلایل اجتماعی و رفتاری خوب هست یا نیست و قطعا این نوع ازدواج از رواج پیدا کردن زنا که بهتره.

و فردی واقع گرا هم چنین نگاشته: به نظر من مهمترین عامل مشکل جنسی است. جوانی که در سن 20 تا 25 سالگی قرار دارد، اگر احساس نیاز جنسی نکند، مریض است. خب طبیعتا با شرایط فعلی، تشکیل زندگی برای چنین جوانی تقریبا غیر ممکن است. از طرف دیگر، بعضی مسایل فرهنگی، قبح روابط نامشروع و ازدواج موقت را از بین برده اند. به همین دلایل، معمولا روابطی شکل می گیرد که در بهترین حالت، به ازدواج موقت ختم می شود. اینکه بخواهیم آنرا بدلیل آسیب های اجتماعی حذف کنیم منطقی نیست چون در تمام جهان، راهکارهایی برای این نیاز طبیعی وجود دارد پس بهتر است در ایران هم در مورد چگونگی اجرای این قانون شرعی بحث کنیم نه حذف آن. بعنوان کسی که با توجه به موقعیت شغلی با جوانان دختر و پسر سروکار دارم، وضعیت را خطرناک می بینم. هر کدام با کمترین اشاره از طرف مقابل، جذب وی می شوند و این مسئله تبعات بدی دارد.

و آن یکی چه زیبا و دردناک نوشته بود: کارمندی با هزار مشکل توانسته در شرکتی استخدام شود با قرارداد 6 ماهه با حقوق 300هزارتومان و عدم پرداخت حقوق به موقع در پایان ماه این کارمند یا کارگر حداقل 30 سال سن دارد دارای سرمایه پدری هم نمی باشد فاقد خانه شخصی هم می باشد و ماهیانه حداقل 250هزار تومان باید اجاره خانه پرداخت نماید جدای از هزینه های گوشت و مرغ و مواد غذائی و بیمه و پوشاک و ایاب و ذهاب که حالا غم عدم پرداخت یارانه هم به آن اضافه میشود و امکان اخراج از محل کارش هم وجود دارد حالا شما دنبال دلایل ازدواج موقت می گردید.

و آخرین نظری هم که خوندم دلنشین بود: شما بفرمایید جوونی که از 15 سالگی شهوت داره تا 30 سالگی که میخواد ازدواج کنه این 15 سال چه خاکی تو سرش کنه؟ صی‍غه که نجسه. سک‍س که لجنه. پس شما راه حل بدید به جای این که غر بزنید و نق بزنید
بسم الله...

14 سال پیش نگاشته شده

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نماییدفارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما