دو سخن برگزیده درباره «راضی بودن به قضای پروردگار»

برخی وقایع زندگی که قضا و تقدیر الهی است، اثر و نتیجه عمل ما نیست. مثلا ممکن است کسی فرزندش را از دست بدهد، علی‌رغم تلاش و رعایت دستورات الهی دچار فقر شود و ... که در اینگونه اتفاقات حکمت‌هایی (ازجمله امتحان، زدودن گناهان، بالا بردن درجه و ...) نهفته است.
یکی از توصیه‌های دینی، راضی بودن به خواست الهی در اینگونه امور است.

ضمن عرض تبریک به مناسبت میلاد امام حسن، دو حدیث مجتبی از کلام امام مجتبی خدمت شما تقدیم می‌کنم که در همین موضوع است:

  1. نقل شده که امام حسن به عبدالله بن جعفر فرمود: «مومن چگونه به خدا ایمان دارد در حالی که نسبت به قسمت خدا خشمگین است و مقامش را حقیر می‌پندارد در حالی که خدا بر او حاکم است؟ من ضمانت می‌کنم برای کسی که در اعماق قلبش جز رضایت از خواست الهی نگذرد؛ خدا را نخواند مگر اینکه خدا دعایش را مستجاب کند» (الکافی2/62)
  2. نقل شده که به حسن بن علی عرض شد: «ابوذر می‌گوید که فقر نزد من محبوب‌تر از غنا و بیماری محبوب‌تر از سلامتی است»
    ایشان برای ابوذر طلب رحمت الهی کرده و سپس فرمودند: اما من می‌گویم «کسی که بر نیکویی انتخاب خدا توکل کند، آرزو نمی‌کند که در غیر حالتی باشد که خدا برایش انتخاب کرده است...» (تاریخ‌دمشق13/253)
8 سال پیش نگاشته شده | 2,623 بازدید

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نماییدفارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما