3شنبه روز اول رمضان برای مقلدین آیت‌الله سیستانی در ایران

رویت هلال رمضان 1390
نمودار رویت‌پذیری هلال ماه رمضان در غروب یکشنبه 9 مردادماه 1390

قبل از شروع و پایان رمضان، یکی از سوالاتی که دوستان زیاد می‌پرسند، در خصوص زمان شروع ماه رمضان و ماه شوال است.

در صورتی که مثل بنده به محاسبات نجومی اطمینان دارید، با مراجعه به مبانی نظر مراجع مورد نظرتان و با توجه به نمودار فوق می‌توانید اول ماه رمضان را برای خودتان مشخص کنید.

در این نمودار که مربوط به غروب یکشنبه 9 مرداد است، رنگ آبی نمایانگر مناطقی است که با چشم مسلح (تلسکوپ) رویت هلال ماه ممکن است و رنگ صورتی مناطقی را نشان می‌دهد که دیدن با چشم عادی هم غیرممکن نیست و مناطق سبز، مناطقی است که با چشم عادی هلال به راحتی دیده می‌شود.

لذا مثلا طبق مبنای آیت الله سیستانی، جز در مناطق جنوبی ایران (که امکان رویت هلال هست و با رنگ آبی نشان داده شده) برای بقیه ایرانیان مقلد ایشان، روز 3 شنبه اول ماه رمضان خواهد بود و برای مقلدین مراجعی که رویت هلال را در هرجای مناطق بهم‌پیوسته برای سایر نقاطش کافی می‌دانند، روز 2 شنبه اول ماه مبارک رمضان خواهد بود چرا که غروب یکشنبه در جنوب آفریقا ماه به سادگی با چشم دیده می‌شود.

10 سال پیش نگاشته شده | 4,039 بازدید

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


مطالب مناسبتی

■ نرم افزار هلال نعمت و احسان (1388/5/29)
■ در ماه رمضان زیاد نماز بخوان (1388/5/30)
■ ماه قرآن و معرفی 4 سایت برای تلاوت قرآن (1388/6/1)

برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نماییدفارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما