مهم: تغییر یک استفتاء در مورد اذن پدر از آیةالله سیستانی

در مطلب «بررسی نظرات مراجع پیرامون اذن پدر»، استفتائی از آیةالله سید علی سیتانی (دام ظله) درج شد که تصویر آن را در زیر میبینید.

اصل سوال روبرو توسط یک متخصص مباحث فقهی مطرح شده بود و جوابش هم از قبل کاملا مشخص بود؛ چرا؟ چون‌که:

مراجع (نه فقط آقای سیستانی) نظر تخصصی‌شون اینه که {اگر پدر به دختر اجازه نده با همتا (کفو) خودش ازدواج کنه، اذنش ساقط میشه}
خب وقتی پدری بگه: {دخترم نباید ازدواج کند} یک نهی کلی و عامّ کرده و طبیعی هست که این نهی شامل یک نهی جزئی مثل {دخترم نباید با همتای خود ازدواج کند نیز میشود} و لذا اذنش ساقط است.

این استفتاء پاسخی که انتظار میرفت (طبق پاراگراف قبل) را در پی داشت. (تصویر بالا)

خب یکی از دوستان غیرمجازی طلبه که دنبال دردسر میگشت!! به این پاسخ استفتاء دفتر قم (که از مهر سیاه بالا مشخص است) بسنده نکرده و مستقیما از دفتر نجف اشرف، نظر خود آقای سیستانی را جویا شده بود که پاسخ زیر را در پس داشت:

استفتاء از آقای سیستانی

{ «فتوا»ی آقای سیستانی در سقوط اذن پدر در صورت منع ازدواج با همتا، مربوط به ازدواج دائم است اما در مورد ازدواج موقت، آقای سیستانی «احتیاط واجب» دارند و فرد میتواند به دیگری مراجعه کند.

دفتر آقای سیستانی - نجف اشرف}

البته هم اون دوست طلبه و هم بنده نظرمون اینه که ایشون به حکم ثانویه و بدلیل مصالحی! حکم ازدواج موقت را از دائم در این مساله جدا کرده‌اند و الا بنظر نمی‌رسد دلیل روائی پشت این مطلب باشد.

_________________________
پ.ن: اینکه به دوستان کپی کننده عرض میکنم لینک بدید به منبع کپی! یه نمونش برای همینه که تغییرات و خصوصا تصحیحات به اطلاع خواننده برسه

13 سال پیش نگاشته شده

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


مطالب مناسبتی

■ عابده (1390/1/28)

برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نماییدفارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما