مصالح اخروی

اگر شراب برای ضررش حرام شده، چرا سیگار حرام نشده؟

این عنوان مقاله ای بود از یک بلاگ. نکته مهمی که باید به آن توجه داشت، اخروی بودن فلسفه و هدف احکام است و جز آن مقداری که معصوم بیان کرده، در مورد سایر احکام، راهی به فهمیدن مصلحتهای اخروی احکام نداریم. (امثال خواب و شهود! و... دلیل نمیشود)

در مورد سوال (لینک فوق) هم باید گفت که مقدمه غلطه، یعنی شراب برای ضررش حرام نشده، بلکه مفاسد دیگه ای داره که خدا گناهش رو بزرگ دونسته (اثمهما اکبر...) وگرنه مقدار کم شراب رو برخی اطباء ممکن است تجویز کنند (کما اینکه در زمان ائمه هم بوده)

اما سیگار، فی نفسه و بخودی خود حرام نیست مگر اینکه مستلزم حرام دیگه ای باشه، مثلا ضرر مهم به بدن زدن یکی از این موارد ممنوع هست. حال در اینجا وظیفه مکلف است که تشخیص دهد آیا سیگار مصداق این حکم (حرمت اضرار به نفس) هست یا نه؟ البته برخی مجتهدین ما (و خصوصا آقای مکارم!) زحمت این تشخیص مصداقها رو هم برای مکلفینشون زیاد میکشن!!! اما در عمل، برای مکلفی که میدونه حکم اصلی فقهی چیه (مثلا در اینجا حرمت ضرر عمده نه حرمت سیگار)، تشخیص مصداق مکلف میتونه چیزی غیر از فتوای تشخیص مصداقی اون مجتهد باشه و میتونه به همون عمل کنه. (منتها باز هم میگم، بشرطیکه کاملا بدونه اصل حکم چیه و این حرمت ثانوی به چه چیزهایی بند شده)

16 سال پیش نگاشته شده

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نماییدفارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما