نامعلوم بودن علت ازدواج موقت در یزد!

در لینک فوق بخشی از کتاب سفرنامه حاج سیاح محلاتی که در مورد حال و روز مردم کرمان در حدود 150 سال قبل را گزارش کرده است که مرتبط با موضوع وبلاگ ماست!

در مدرسۀ نمدمالان و سایر مدارس، طلبه‌ها کارشان صیغه‌دادن زن و دختر است که به خود زن‌ها یا کسان ایشان وجهی داده، زن‌ها را برای این کار اجاره می‌کنند و به مردم صیغه و مقاطعه داده، وجه اجاره را داده، باقی دخل ایشان است. این وضع کرمان و آن عمل طلاب شریعت در مدرسه. به سایر مدارس مجال نکردم بروم، لیکن به مدرسۀ نمدمالان رفتم. این مدرسه زیاد وسیع نبود. حجراتی که دارد، در ایوان هر حجره از طلاب جوان یا پیر نشسته و به هرکس که وارد می‌شود قلیان می‌دادند و اظهار انس کرده بعد می‌پرسیدند «زن می‌خواهی یا دختر جوان؟» قیمت طی‌کرده، آخوند خود صیغه می‌خواند. پس یا آن شخص به منزل زن می‌رفت یا زن را به منزل خود می‌برد و گاه شب‌ها به حجرات طلاب برای طلاب یا آشنایان ایشان می‌آورند و از این وجوه، مالیات دیوان و خدمتانۀ مأمورین داده می‌شود. این زن بیوه به مدرسه‌آوردن و شبانه متعۀ طلاب‌شدن و پول‌گرفتنْ اختصاص به کرمان ندارد، در تمام شهرهای ایران طلاب عزب که در مدارس از بیست و پنج‌ساله تا چهل‌ساله و بیشتر هستند غالباً زن می‌آورند و متعه می‌کنند، یک شبه یا چند ساعته. و حتی در کربلا و نجف هم متداول است. لیکن، به دیگران دادن و اجرت‌گرفتن، منحصر به کرمان است. غالباً توپچی‌ها در آنجا پول‌دار هستند زیرا اغلب کار ایشان قمار است و قمارخانه دارند. مردم مضطر شده، خصوصاً برای مالیات دیوان از دهات و شهر، زن و دختر به آنها گرو داده، پول قرض می‌کنند.
در حمام بودم یک نفر که مرا شناخته بعد از تعارفات پرسید « کرمان را چگونه می‌بینید؟» گفتم آدم‌هایش خوب و بی‌شرارت‌اند، لیکن خیلی خیلی پریشان هستند. گفت «...اینکه که می‌بینید زن و دختر می‌فروشند از ناچاری است. بروید به مدرسه نمدمالان ببینید چه محشر است؟...»
حاج سیاح نظیر همین واقعه را در یزد نیز می‌بیند با کمی اختلاف:
... ناخوشی زن به مقاطعه‌ و متعه‌دادن [در] کرمان، اندکی به یزد نیز سرایت کرده و یک چشمۀ دخل برای طلاب افزوده است. در کرمان این عمل محققاً از شدت اضطرار بود ولی در یزد علت آن را ندانستم..

1 سال پیش نگاشته شده | | 29,697 بازدید

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


مطالب مناسبتی

■ بهار طبیعت در زمستان غیبت (1388/1/4)
■ ژاپن قبل و بعد از سونامی، به روایت گوگل‌ارث (1390/1/2)

برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نماییدفارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما