یکی یه ایراد ازش گرفت لذا نمی‌خوامش!

یکی از متعات سابق درباره خرید لپتاپ با من مشورت کرد و وقتی بهش گفتم چرا با این هزینه‌ای که می‌خوای بکنی، فلان لپتاپ رو نمی‌خری، استدلالش یه چیزی تو این مایه‌ها بود که:
«می‌خواستم این لپ‌تاپی که شما می‌گید رو بخرم اما یکی در نظراتش نوشته بود که دکمه شیفت سمت چپ ش یه کم سفته لذا منصرف شدم»

سعید یکی از خوانندگان وبلاگ من‌ومتعه‌ام، که از وسواس فکری برخی خانم‌ها و باورهای نادرست آنها نسبت به مساله خواستگاری، عشق و حومه! ناراحت بود، از من خواست چند خط در این باره بنویسم.

1. یه غلط رایجی که هست اینه که باید نسبت به طرف قبل از ازدواج عشق داشته باشم!
کاری ندارم که بعضیا می‌گن عشق مال بعد ازدواجه و قبلش شهوته یا امثال اینا. کاری به تجربه خودم هم ندارم فعلا. اما دوازده سال قبل که دانشگاه درس می‌خوندم (چقدر زود گذشت!)، یکی از دوستان بود که بچه بسیار معقول و مورداحترامی بود از نظر همه ما بچه مثبت‌ها!
ایشون بعد مدتی ازدواج کرد. یه روز که در جمع ما بود ازش پرسیدیم محبت بین زن و شوهر قبل ازدواج و بعد ازدواج چه نسبتی با هم دارن؟ قبل ازدواج محبت و کشش بیشتره یا بعدش یا فرقی نمی‌کنه ؟
گفت اصلا قابل مقایسه نیست چیزی که بعدشه با قبلش. طوری که میشه گفت قبلش اصلا چیزی نبوده!

2. می‌گن آدم وسواسی، با اهمیت دادن به وسواس‌ش، وسواسی بودنش شدیدتر میشه
اما چی باعث شده دختران ما وسواسی بشن؟
برخی دوستان ما معتقدند که «مشاوران ازدواج» از مهم‌ترین عوامل آن هستند که به نظر من هم صحیح است.
در اینکه در انتخاب همسر باید دقت کرد شکی نیست اما آنچه این ایام شاهدیم، از نوع همان قصه اول این پست است؛ رد کردن یک لپ‌تاپ عالی که بهترین انتخاب می‌تونست باشه، به بهانه اینکه یکی گفته دکمه شیفت سمت چپ‌ش یه کم سفت است!
آنچه از رفتار معصومین و سخنان آن بزرگواران درباره ازدواج نقل شده، ناظر به مورد رضایت بودن دو عامل اصلی «ایمان» و «اخلاق» است و سهل‌گیری در بقیه امور. اما آنچه شاهدیم این است که اغلب اوقات دقیقا برعکس است. یعنی موقعیت اجتماعی، ثروت و ... عوامل به شدت تاثیرگذاری هستند که نداشتن ایمان و اخلاق را برای جواب مثبت‌گرفتن جبران می‌کند!
همچنین کارشناسان ما یه سری اختلافات یا عیوب ریز (مثلا زودرنجی) رو به عنوان یک اشکال می‌ذارن جلوی چشم مخاطبشون و باعث میشن هزار حسن خواستگار موردنظر نادیده گرفته بشه و رد بشه. باز هم درست شبیه داستان لپ‌تاپ

3. نکته بعدی سن خانم‌هاست...
یکی از عوامل موثر در پایداری زندگی و تطابق پیدا کردن (نه لزوما تطابق داشتن از اول) اینه که خانم سن‌ش پایین باشه. خانم‌ها وقتی سن‌شون از 20 سال بیشتر می‌شود، با گذشت زمان آهسته آهسته پیله فردیتی که دور خودشون تنیده‌اند، مستحکم‌تر میشه و امکان مچ‌شدن با فردی که با وی ازدواج کنند را نخواهند داشت. اگر دانشگاهی باشند که اوضاع بدتر خواهد بود.
خواستگاری که در سن بیست سالگی با داشتن 70 درصد اشتراک در معیارهای اصلی آنها، می‌توانست موردپذیرش وی باشد و زندگی خوبی را با هم آغاز کنند، حالا بعد 5~10 سال حتی اگر 90 درصد هم ملاک‌های اصلی همسر خوب را هم داشته باشد، از طرف یک خانم بسیار سخت‌تر ممکن است مورد پذیرش قرار گیرد.

____________________
پی‌نوشت: در مورد شماره 1 گفتم که کاری به تجربه خودم ندارم «فعلا»
اما منظورم از «فعلا» در همون مورد شماره 1 بود! لذا اینجا هم چندکلمه از تجربه فردی که شناختی محسوس و ملموس‌تری! از این قضیه داره رو عرض می‌کنم.
بعضیا ایراد می‌گیرن که اگر مردی همسری (دائم/موقت) از قبل داشته باشد، در ازدواج بعدی بهش سخت می‌گذره چون در مواجهه با یک امر نامطلوب در همسر جدید، یاد مطلوبیت همین امر در همسر سابق‌ش می‌افته!
اما حسب تجربه عرض می‌کنم که خیر! بالعکس است. یعنی شخص بنده وقتی خدا از فضل‌ش تعدادی انگشت‌شمار را در طول این سال‌ها نصیبم کرد، از مصاحبت و معاشرت با اون‌ها فهمیدم که هیچ زنی همه کمالات را ندارد (کما اینکه در مورد مردها و لااقل بنده همین‌طوره). یه خانمی واقعا زیبا و جسیم بود اما نیش زبان‌ش واقعا برام قابل تحمل نبود. یکی اخلاق‌ش بسیار عالی بود و من در کف محاسن اخلاقی‌ش بوده و هستم اما صورت خاصی داشت. یکی چهره آکادمیکی در سطح دکترا داشت و جزو شاگردان ممتاز بود اما دین و ایمانش یه مقدار شل و ول بود و مثل بعضی خانم‌هایی بود که ابائی از بگو و بخند و تیکه‌پرانی با نامحرمان در محیط مجازی ندارند. یکی چهره حوزوی و متدین و اهل مسائل فقهی داشت اما به طرز اعضاب‌خردکنی اهل گیر دادن و دقت در همه چیز بود و الی آخر... (باور کنید بالاخره یه آخری داره! کل من علیها فان بالاخره!!)
خلاصه آنکه من با دیدن این موارد، از همسرم دائمم انتظار ندارم که همه این محاسن را داشته و فاقد همه این معایب باشد. بلکه می‌دانم که هر زن و مردی محاسن و معایبی دارند و باید در اصول (مورد رضایت بودن ایمان+اخلاق) دقت مضاعف کرد و در حواشی و فرعیات؛ توکل.

1 سال پیش نگاشته شده | | 27,046 بازدید

درباره این وبلاگ

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر...

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

Post RSS feed

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید


مطالب مناسبتی

■ بهار طبیعت در زمستان غیبت (1388/1/4)
■ ژاپن قبل و بعد از سونامی، به روایت گوگل‌ارث (1390/1/2)

برای تازه واردین

چند مطلب مهم

بخش نظرات غیر فعال است
در صورتی که فرمایش خاصی دارید، از فرم ارتباط با ما استفاده نماییدفارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما